روف گاردن:

روف گاردن یا بام سبز، به پشت بام ها یا تراس هایی اتلاق می شود که قسمتی از سطح آن به باغچه های قابل کشت و گیاهان سبز اختصاص داده شده باشد.

زیر سازی اصولی باغچه ها در روف گادرن ها شامل لایه های ایزولاسیون، زهکشی و فیلتراسیون از خدمات تخصصی گروه مهندسی عمران خاک می باشد.

در این خصوص مهندسین ما با بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا و شرایط حاکم بر هر پروژه از ترکیب 2 یا چند متریال ژئوسنتتیکی به شرح زیر استفاده می کنند.

آماده سازی بستر باغچه ها:

سطح باغچه ها قبل از اجرای لایه های زیر سازی باید صاف و هموار و عاری از هر گونه اجزای نوک تیز و برنده باشد.

لایه عایق:

آب بندی سطح باغچه ها از اهمیت به سزایی برخوردار است بنابراین بسته به نوع پروژه، آب و هوا و ابعاد باغچه ها از روش های ایزوگام، قیرگونی، آب بندی با ژئوممبران پی وی سی و یا آب بندی با عایق های اکریلیکی سطح کف و دیواره های باغچه ها باید کاملا آب بند شود و از هر گونه نشت آب و چکه کردن جلوگیری شود.

لایه ژئوتکستایل محافظ:

نقش این لایه محافظت از سیستم عایق کاری است، همچنین باعث عایق بندی حرارتی و صوتی نیز می شود.

لایه زهکش روف گاردن:

نقش لایه زهکش دریافت آب اضافی ریشه گیاهان و هدایت آنها به سمت سیستم زهکش ساختمان است. علاوه بر این لایه زهکش روف گاردن به سبب شکل شانه تخم مرغی که دارد می تواند آب مورد نیاز گیاه را در حفره های خود ذخیره کند بنابراین باعث کاهش آب مورد نیاز و کاهش دفعات آبیاری خواهد شد.

استفاده از پنل های زهکشی در بام سبز به دلیل وزن کم پنل ها باعث کاهش وزن بار مرده در طراحی ها می شود.

ضخامت برآمدگی های لایه زهکش مشابه شانه تخم مرغ 30 میلی متر است و ابعاد هر پنل 50 سانتی متر در 50 سانتی می باشد.

زهکش ها در جهت شیب بام و به سمت راه آب خروجی قرار می گیرند.

لایه فیلتر خاک:

لایه فیلتر خاک روی لایه زهکش پهن می شود. نقش لایه فیلتر خاک جلوگیری از وارد شدن خاک و سنگ های ریز به لایه زهکش زیرین و لوله های زهکشی می باشد.

عملکرد صحیح فیلتراسیون در خصوص فیلتر خاک در سیستم روف گاردن بسیار حائز اهمیت است و اگر این لایه به شکل صحیحی انتخاب نگردد و از کیفیت مناسبی برخوردار نباشد ممکن است خسارت های جبران ناپذیری به سازه ها وارد کند  لذا باید در تهیه فیلتر خاک دقت کافی داشت تا مقاومت کافی در برابر محیط اسیدی که توسط ریشه گیاهان ایجاد می شود را داشته باشد و با گذر زمان خاصیت فیلتر خود را از دست ندهد.

محیط کشت:

فضایی که گیاهان روف گاردن در آن رشد و نمو می کنند باید حتی الامکان خاک سبک و از منابع معدنی و منابع آلی تشکیل شده باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه محصولاتتماسارتباط با ما